ПРО ЗАГАЛЬНЕ
Перед організацією подорожі обов’язково потрібно визначитись хто буде вашим гідом, або старшим групи. Важливе питання – це тривалість подорожі. Від цього залежить кількість їжі та інших ресурсів. Також потрібно ознайомитись зі своїм майбутнім маршрутом. Закачайте на свій смартфон карту місцевості, щоб до неї був офлайновий доступ. Збережіть номери телефонів локальних рятувальних загонів. Проаналізуйте погоду. Підберіть відповідне спорядження.
Не забувайте про засоби гігієни, базову аптечку (основна буде в гіда), павербанки, ліхтарі, окуляри, дощовики, гідромішки (в них можна вберегти речі від вологи або зберігати брудний одяг), посуд, сміттєві пакети, елементарні набори для виживання та ін.
Якщо похід планується в гори, то непідготовленій людині буде нелегко. Якщо ви не займаєтесь спортом на постійній основі, почніть підготовку, як мінімум за два тижні, а якщо є можливість то і за місяць. Що потрібно робити? Якщо живете в багатоквартирному будинку, відмовтесь від ліфту і почніть підніматись сходами. Почніть робити неінтенсивні пробіжки або запишіться в тренажерний зал. Але як би там не було, перед початком фізичних тренувань обов’язково проконсультуйтесь у лікаря. Підготовленому вам буде легше впоратись з фізичним навантаженням, яке вас очікує під час сходження в гори.
Потрібно оцінювати ризики, пов’язані з погодою, поривами вітру, зсувами, хижими тваринами, плазунами, можливістю заблукати та іншими небезпеками. Будьте завжди обережними та ходіть в походи лише з досвідченими гідами.
ПРО НАМЕТИ
Переважна більшість сучасних моделей виготовляється з нейлону та поліестеру. Для зменшення ваги в якості каркасу використовується легкий та міцний алюмінієвий сплав. Основна відмінність нейлону від поліестеру полягає в тому, що він легший та має кращі показники водостійкості. Він стійкий до ультрафіолету. Зазвичай, для покращення стійкості нейлонової тканини на неї наносять спеціальне силіконізоване покриття. Не дивлячись на те, що поліестеровий варіант буде трохи важчий (приблизно на 250-350 гр), основною його перевагою буде ціна. Вона на 20% - 30% нижча за модель у нейлоновому виконанні.
210Т – це показник щільності тканини. Він вказує на те, що кожен квадратний дюйм тканини містить 210 ниток в поперечному та повздовжньому напрямках.
20D - це показник товщини ниток, що беруть участь в плетінні. Одиниця виміру Ден (Denie).
RipStop – це спеціальна технологія плетіння, яка запобігає поширенню розривів. Вона полягає в тому, що в тканину додаються підсилюючі нитки, які утворюють ромбовидні або квадратні петлі. Якщо тканина розривається, то розрив зупиняється в місці, де знаходиться така петля і не поширюється далі.
3000 мм – це показник водонепроникності тканини в міліметрах водяного стовпа. Починаючи з 2000 мм, тканина вважається водонепроникною. Основна проблема сухості в середині буде залежати лише від якості швів. Вони повинні бути проклеєні.
Основна відмінність полягає в призначені. Трекінгові варіанти набагато компактніші та легші. Вони виготовлені з більш легких матеріалів. Їх основна задача – це забезпечити високу зручність у транспортуванні та надання місця для сну під час піших мандрівок горами або іншою місцевістю. Кемпінгові моделі більш просторі та функціональні. Вони можуть мати додаткові вестибюлі та виготовлятись з більш міцніших і як результат - з більш важчих матеріалів.
Процес встановлення може відрізнятись в залежності від типу та моделі, але базові принципи однакові. Основою є каркас, який задає форму і тримає всю конструкцію. Він фіксується у відповідних люверсах. Основна тканина може кріпитись до нього або кліпсами, або за допомогою спеціальних «рукавів», через які протягуються елементи каркасу. Для покращення стійкості під час вітряної погоди використовуються штормові відтяжки. Для фіксації на місцевості використовують кілки.
Процес збирання відбувається у зворотному порядку. Головне звертайте увагу на те, щоб зовнішній тент був очищений від бруду. Якщо буде можливість, його потрібно просушити. Старайтеся складати тканину кожного разу по іншим «лініям складання». Слідкуйте, щоб не губились кілочки та відтяжки. Пам’ятайте, що важливо ознайомитися з інструкцією виробника та виконувати все відповідно до її вимог. Таким чином ви зможете зберегти свій аксесуар у гарному стані для майбутніх подорожей.
ПРО СПАЛЬНИКИ
Як правило, виробники вказують три діапазони температур: комфорт, ліміт та екстрим. Всі ці показники повинні бути підтверджені відповідними сертифікатами. Правильно підбирати для себе аксесуари по температурі комфорту. Це означає, що ви не будете відчувати дискомфорту під час сну. Якщо орієнтуватись на температуру ліміту, то будьте готові до того, що під час сну ви будете відчувати незручності, пов’язані з холодом. Показник температури екстриму – це граничне значення в межах якого є ризик заподіяння шкоди життю. Ніколи не підбирайте товар по цьому значенню.
Найпоширенішими наповнювачами є синтетичні та комбіновані матеріали, а також пух. Сучасні технології дозволяють досягти відмінних температурних показників при мінімальних габаритах та вазі. Більш практичними будуть аксесуари, що виготовлені з синтетики, адже за ними легше доглядати. Сучасна зовнішня тканина може бути як нейлоновою, так і поліестеровою. Вона може бути водонепроникною або мати водовідштовхувальні властивості. Це дуже важливо.
Обов’язково вивчіть інструкцію виробника. Адже є моделі, які можна прати в пральній машині, а є такі, що потребують ручного прання. Дотримуйтесь температурного режиму та кількості обертів при віджимі. Якщо зовнішній матеріал є водонепроникним або має водовідштовхувальні властивості, потрібно додавати спеціальний миючий засіб, який вбереже тканину. Неправильне прання може призвести до втрати основних властивостей товару. Пам’ятайте про це.
ПРО РЮКЗАКИ
Сучасні аксесуари виготовляються в легкому та ультралегкому класі, тому майже завжди об’єм не суттєво впливає на загальну вагу товару. Відкинувши параметр ваги із основних критеріїв вибору, ви повинні сконцентруватись лише на порі року та тривалості походу. Для недовготривалих мандрівок в теплу пору зупиняються на 40 – 50 літрових моделях. В прохолодну пору або взимку найкращим варіантом будуть 50 – 70 літрові варіанти.
Щоб ваш відпочинок був цікавим та приємним обирайте моделі, що мають системи розподілення навантаження по всій спині, регулювання по висоті, поясний ремінь та додаткові зовнішні кишені. Для декого важливим є сумісність з системою для пиття. Матеріали повинні бути зносостійкими та міцними. Важливим також буде наявність рейнкавера.